Инвазията на президента Владимир Путин в Украйна изправя Русия пред сътресения, които биха могли да доведат до падането му от власт
на ръководителя на Кремъл, да предизвикат гражданска война или, в крайна сметка, да доведат до разпадане на страната.
Това обяви руският дипломат Борис Бондарев, който подаде оставка заради войната, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Бондарев бе съветник на руската мисия на ООН в Женева, но си тръгна през май, след като отправи остри критики към външния министър Сергей Лавров. Малко по-късно в интервю за Би Би Си дипломатът обяви, че вероятно в Русия го вземат за предател, а повечето хора приемат онова, което им се казва, без да мислят.
В статия, критикуваща Русия на Путин, Бондарев пише, че държавата е заразена с раболепни „ласкатели“, благодарение на които Путин взема важни решения в ехо камера, заобиколен от собствената си пропаганда. „Ако Путин бъде изхвърлен от властта, бъдещето на Русия ще бъде дълбоко несигурно“, пише в своята публикация в списание „Форин афеърс“ дипломатът, работил в руското външно министерство от 2002 до 2022 г.
„Напълно е възможно неговият наследник да се опита да продължи войната, особено предвид факта, че основните съветници на Путин са от службите за сигурност. Никой друг в Русия обаче няма неговия авторитет, така че страната вероятно би изпаднала в период на политически сътресения. Тя дори би могла да изпадне в хаос“, добавя Бондарев.
Той описва как дипломати, които изпращали в Москва скалъпени повторения на руската пропаганда, били награждавани.
„Дипломатите, които пишеха подобна фантастика, бяха аплодирани от своите шефове и тяхната кариера тръгваше нагоре. Москва искаше да чуе това, което се надяваше, че е истината, а не това, което всъщност се случваше“, добавя той.
По думите на Бондарев всяко прекратяване на огъня само би дало възможност на Русия да се превъоръжи преди пак да поднови атаката.
„Само едно нещо наистина може да спре Путин и това е пълното поражение„, смята дипломатът. Но той предупреждава, че тези, които мечтаят за краха на Русия, трябва да помислят за последиците. „Руснаците биха могли да се обединят зад още по-войнствен от Путин лидер, което ще доведе до гражданска война, още външна агресия или и двете“, пише Бондарев.
„Ако Украйна спечели и Путин падне от власт, най-доброто нещо, което Западът може да направи, е да не налага унижение“, пише дипломатът. Той смята, че униженията, на които руснаците са били подложени след 1991 г. и разпадането на Съветския съюз, трябва да бъдат урок за Запада.
„Предоставянето на помощ ще даде също възможност на Запада да избегне повторение на поведението си от 90-те години на миналия век, когато руснаците останаха с усещането, че са били измамени от САЩ, и би направило по-лесно за населението най-после да приеме загубата на тяхната империя“, заключва Бондарев.