България получи първия си самолет F-16 (видео)

Исторически момент за българските ВВС – как новите изтребители ще променят играта в сигурността на страната!

На 31 януари 2025 г. България официално ще приеме първия си изтребител F-16 Block 70, произведен от Lockheed Martin.

Церемонията по предаването на самолета ще се проведе в производствената база на компанията в Грийнвил, Южна Каролина, и ще бъде водена от министъра на отбраната Атанас Запрянов.

Това е значим момент за българските ВВС, тъй като F-16 представлява нова ера в модернизацията на военната авиация на страната.

България подписа два договора за закупуване на общо 16 изтребителя F-16 през 2019 и 2022 г., като общата стойност на сделките достига около 2.5 милиарда долара. Първоначално, проектът за обновяване на авиопарка се проточи повече от десетилетие, с различни варианти и предложения, включително стари изтребители и други модели

Първият български F-16 Block 70 успешно премина тестов полет на 22 октомври 2024 г., при който бяха проверени системите и свръхзвуковите способности на самолета

Очаква се първите два изтребителя да пристигнат в България до края на април 2025 г., а до края на годината страната да разполага с осем нови самолета и 14 обучени пилоти

F-16 Block 70 е многофункционален изтребител, който ще подобри способностите на българските ВВС за охрана на въздушното пространство и сътрудничество с НАТО и други съюзници. Според представители на Lockheed Martin, новият самолет ще играе ключова роля в укрепването на сигурността в региона

Приемането на първия F-16 е важна стъпка за България в посока модернизация на военната авиация и повишаване на оперативните способности. С новите изтребители страната ще може по-добре да отговаря на съвременните предизвикателства в сферата на сигурността и отбраната.