„За да избегне доставките на оръжия по официален път, страната ги дава на страни посредници.“
„Според изчисленията на германската медия така България покрива една трета от нуждите на Украйна, а между април и август осигурява и 40% от дизела за армията. Което е куриозно и предвид факта, че единствената рафинерия, която има България, e руска собственост“
„Това е историята на тайна стратегия, с която България помага на Украйна въпреки съпротивата на някои кръгове. Най-бедната страна в ЕС, за която дълго се смяташе, че е вярна на Москва, показа в точния момент смелост, която може да бъде взета за пример от останалите. Въпреки зависимостта си от Русия и притесненията от руска агресия България намери креативен начин да застане до Украйна. Зад тази стратегия стоят тогавашният премиер Кирил Петков и финансовият министър Асен Василев“, пише германската медия и добавя, че „и при налагането на санкции и откъсването от руския газ България пое водеща роля в ЕС“.
Мнозина вече се чудеха какво всъщност иска да прави там. Когато на 28 април 2022 г. министър-председателят на България Кирил Петков замина за Киев, за да увери президента Володимир Зеленски в своята подкрепа, той нямаше какво да предложи. Поне не официално. Коалиционният му партньор в София, Социалистическата партия, се обяви категорично против доставките на оръжие в знак на солидарност с Русия.
Когато Петков и Зеленски най-накрая се появиха заедно пред камерите, те обявиха споразумение, което звучеше доста странно. България ще ремонтира военно оборудване от Украйна. Двамата мъже се усмихваха и се ръкуваха, припомня в ретроспекция в свое разследване Филип Фолкман-Шлук за германския всекидневник Die Welt.