Премиера Кирил Петков на кръстосан разпит в Брюксел

От Брюксел искат да знаят за невярната декларация и съдебната реформа

“Бихте ли коментирали Решение №16 на Конституционния съд на Република България от 27 октомври 2021 г., което постановява, че назначението Ви за министър на икономиката е противоконституционно, защото съзнателно сте подписали декларация с невярно съдържание, по отношение на съществуването на ваше канадско гражданство? Според Конституционния съд “кандидатът за временен министър Кирил Петков е бил наясно навремето че молбата му за отказване от канадско гражданство все още не е била задействана автоматично.”

Това се казва в едни от водещите въпроси, на които българският министър-председател Кирил Петков ще отговаря пред Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (ЛИБЕ) на Европейския парламент.

Премиерът пътува днес до Брюксел, успоредно на посещението на главния прокурор Иван Гешев в европейската столица, като и двамата, наравно с министрите на правосъдието Надежда Йорданова и на културата Атанас Атанасов, ще отговарят на въпросите на евродепутатите от ЛИБЕ.

Които в друг въпрос към българския премиер настояват за “писмени гаранции за продължаване на съдебната реформа в България и че тя няма да бъде подменена с единствено персонални замени”. В този контекст членовете на ЕП питат премиера Петков за “личната му позиция относно призивите за освобождаване от поста на главния прокурор (Иван Гешев) и разбирането му, че подобни призиви не представляват директно нарушение на принципа на разделението на властите или опит за оказване на политически натиск върху съдебната власт”.

В подобна посока е и единственият персонален въпрос към министъра на правосъдието, Надежда Йорданова, към която европейските законодатели се обръщат с искане за “допълнително изясняване на изявленията є по отношение на главния прокурор, Иван Гешев”, и че върху прокуратурата “ще бъде оказван натиск чрез бюджета ѝ”.

Парламентаристите също така настояват българският министър на правосъдието да изясни разбиранията си за “върховенство на закона, разделение на властите и независимост на съдебната система. И темата продължава в общите въпроси към премиера Петков и министър Йорданова със запитване, дали правителството би се ангажирало “винаги” да консултира и прилага препоръките на Венецианската комисия, що се отнася до правосъдни и конституционни реформи” в България.

 



Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Copy link