Турски спрей убива кopoнавируcа за 60 секунди

В университета Улудаъ в Бурса бе разработен спрей за нос, който може да убие коронавируса само за една минута.

Избухването на COVID-19 пандемията в целия свят накара много микробиолози да работят за намиране на решения. Докато здравните специалисти работят усилено в лаборатории, за да разработват ваксини и лечения, в университета Улудаъ в Бурса бе разработен спрей за нос, който може да убие коронавируса само за една минута.

Решението, наречено Геноксин (Genoxyn), което напълно убива вируса, е разработено от доцент д-р Чехиме Гюлсюн Темел, асистент д-р Ахмет Юмит Сабанджъ и д-р Джунейт Йозакън, преподавател в катедрата по медицинска микробиология на университета Улудаъ.

Изследователите си сътрудничат и с други учени от университетите Улудаъ и Чукурова, за да тестват антимикробните и антивирусни ефекти на разработения спрей. Проучването установи, че разтворът предотвратява размножаването на бактерии и вируси. Сабанджъ каза, че е започнал проучванията си за защита от различни болести преди началото на пандемията от коронавирус. „С Джунейт Йозакън показахме, че разтворът има антибактериална активност и след началото на пандемията, помислихме дали можем да разработим това решение, за да допринесем и за борбата срещу COVID-19.

И така, усъвършенствахме нов орален и назален спрей и го изпратихме за тестове за биосъвместимост“, каза той.

„Вече беше известно, че точките на предаване на вируса са устата и носът и нашите изследвания установиха, че разтворът едновременно убива и лекува вируса върху устата и носната тъкан при впръскване. Смъртта на вируса за кратко време означава предотвратяване на навлизането му в клетките и намаляване на броя на вируса в тялото.

Ако разтворът може да предотврати заразяване, той ще бъде добър защитник за нас “, обясни Сабанджъ.

Междувременно Темел заяви, че са доказали, че разтворът убива вируса в рамките на минута и най-важното е, че разтворът не уврежда епителните клетки на хората в лигавиците им. „Доказахме дори, че има лечебен ефект върху тези клетки. Следователно това означава, че е безопасно да се използва, тъй като не вреди на човешките клетки“, каза тя.

Йозакън, от друга страна, каза, че Сабанджъ е предложил това решение още преди две години, за да бъде тествано за антимикробна активност. „Въз основа на международни методи установихме, че имаме продукт, който може да се използва с ефекти за заздравяване на тъканите и предотвратяване на заразата.“, обясни той.

„След като бяха направени още разработки, продукта стана по-ефикасен, тъй като използвахме най-новите нанотехнологични технологии. Подобреният спрей започнада показва дълготрайно въздействие, като има и биосъвместимост, което означава, че действа, без да уврежда човешките тъкани и клетки“, каза Йозакън.

Първоначално спреят е бил тестван за антивирусна ефективност, срещу често срещани вируси, но когато е започнала пандемията от коронавируса, тестове на тримата изследователи демонстрираха, че продукта има пряк ефект и върху новия коронавирус.

„Установихме, че има летален ефект срещу всякакви бактерии, гъбички и особено вируса SARS-CoV-2,“ каза Йозакън. Предстои спрея да бъде удобрен за широка употреба в страната. Така той ще бъде като част от превантивните методи които ще се използват срещу Covid-19 пандемията.



Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Copy link