Масово завръщащите с в област Кърджали гурбетчии превръщат област Кърджали в рискова
Пристигналите не остават под 14-дневна домашна карантина, а тръгват „да свършат някаква работа“ или просто да купонясват с приятели.
Това са притесненията и на здравните власти, и на общинските.
„Вчера най-голямата транспортна фирма „Юнион Ивкони“ спря автобусите за и от Западна Европа. Хората от Германия и другите страни се прибират с леки автомобили, а по всяка вероятност и с нелегалните бусове. И докато вътре в страната автобусите се движат по график, но пътниците се настаняват през седалка и през ред, как си представяте микробус да се движи от Холандия до Кърджали полупразен?“, коментира пред 24rodopi.com представител на транспортна фирма.
Както първи 24rodopi.com писа, първата проба за коронавирус в Кърджали бе взета от жена, която се завърнала от Германия. През нощта съседите й в махалата сметнали, че симптомите на болната са подобни на заразен от COVID-19 и я закарали в болницата. Припомняме, че според неофициална информация тестът на пациентката е отрицателен. По-късно днес очакваме съобщението на РЗИ за резултатите от референтната лаборатория.
Притесненията на Общинския кризисен щаб в Кърджали също са свързани с идващите от Западна Европа. Призовават се прибиращите се в родните населени места нашенци да си стоят по домовете и при поява на симптоми на заболяване, да потърсят спешно медицинска помощ.
Несериозно отношение от страна на гурбетчии, завърнали се от Западна Европа, се наблюдава в Кирковско. Заведенията не работят, но гастарбайтери от региона се събират в частни домове, беседки, вили, дори пред хранителни магазини. Кметът на общината Шинаси Сюлейман свика заседание на кризисния щаб и вече са взети мерки заедно с полицията на тази практика да се сложи край.
Хиляди са гурбетчиите от региона. Огромна част са и сезонни работници, други вадят прехраната си в сферата на строителството. Мерките за ограничаване на разпространението на коронавирус в редица държави пък могат да оставят родните гастарбайтери без работа и те да поемат към дома. Около 60 на сто от жителите на квартал „Боровец“ в Кърджали работят зад граница. Притесненията идват от липсата на дисциплина от страна на нашенци и голямата вероятност да не бъде спазен карантинният период. Корнавирусът в страната ни се появи именно от хора, завърнали се от чужбина.
Според експерти, затварянето на границите на България трябваше да се случи по-рано.
От 00:00 часа на 18 март временно се забранява влизането на територията на Р България на гражданите на Китай, Иран, Бангладеш, Индия, Малдиви, Непал, Шри Ланка, Испания, Италия, Корея, Франция, Германия, Нидерландия, Швейцария, Великобритания и Северна Ирландия.
Изключение са гражданите с постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване на територията на Република България и членовете на техните семейства.
Това нареди здравният министър със своя заповед.
С друга заповед Кирил Ананиев разпореди разкриването на временни звена за граничен здравен контрол на граничните контролно-пропускателни пунктове Гюешево, Видин, Връшка чука, Маказа – Нимфея и Илинден – Ексохи.