Седмица след като Русия предприе инвазия в Украйна, посланикът на Москва в България Елеонора Митрофанова се качи на Шипка
за да почете руските войници от царската епоха, загинали там в битки за българската независимост през 19 век. Усилията й да напомни на България, че е длъжна на Русия за това, обаче, бяха засенчени от сегашната ситуация с водената в Украйна война, пише New York Times.
В същия ден България обяви за персона нон-грата двама руски шпиони, прикривали се като дипломати в Руското посолство в София. Беше оповестен и арестът на висш военен генерал, обвинен за шпионаж в полза на Русия.
През следващите седмици България – страна, която Москва дълго време смяташе за своя най-пламенен и надежден приятел в Европа, се присъедини към страните-членки на Европейския съюз в налагането на все по-строги икономически санкции срещу Русия. България предложи и да ремонтира счупени военни хеликоптери и танкове за Украйна и експулсира още руски дипломати.
„Традиционно Русия винаги е имала голямо влияние тук, но ние бяхме голяма изненада за тях. Те не разбират какво се е случило“, каза в интервю миналата седмица българският премиер Кирил Петков.
България е бедна държава, но има символична важност за Русия заради тесните исторически връзки между двете страни. Бързото влошаване на българо-руските отношения, обаче, свидетелства, че поръчаната от Владимир Путин инвазия в Украйна далеч не върви по план и то не само на бойното поле.
Личи, че Русия е бясна и вижда поведението на България като наглост, проявена от своенравен приятел. Затова и миналия месец „Газпром“ внезапно спря доставките на природен газ за България, превръщайки бившия си балкански съюзник в първата страна, попаднала под енергийните санкции на Москва, заедно с Полша.
Оцеляването на кабинета „Петков“ зависи изключително много от това как и дали премиерът ще успее да подсигури енергийната стабилност на страната. New York Times отбелязва, че сега действащото българско коалиционно правителство е много крехко. От изданието напомнят, че Кирил Петков бе на двудневна визита в САЩ, където вицепрезидентът Камала Харис обеща солидарност с България „пред последния опит на Русия да използва енергията като оръжие“.
Русия държи Китай настрана и събира подкрепа в Африка и части от Латинска Америка, но в другите страни демонстрира поразителна способност да губи приятели. Руският външен министър Сергей Лавров, например, наскоро вбеси много хора в Израел, като изказа твърдение, че евреите са „най-големите антисемити“ и че Хитлер е бил с еврейски произход. По-късно президентът Путин се извини на Израел.
Руският посланик в София Елеонора Митрофанова си вкара автогол, наричайки България „евроатлантическа подлога“ в свой пост във „Фейсбук“. По-късно от Руското посолство обясниха това с грешен превод. Българският премиер заяви, че е привикал посланика, като й е казал, че „наоколо има много добри речници“. В крайна сметка получил и извинение. Той добави, че все още е недоволен, че пратеникът на Москва „се държи не като дипломат, а като пропагандна машина“. През март България отзова посланика си от Москва в отговор на „недипломатични, остри и груби“ изявления на г-жа Митрофанова.
Проучванията на общественото мнение показват, че симпатията към Русия в България все още е по-силна, отколкото другаде в Европа. Но според проучване, поръчано от българската държавна телевизия през март, повече от 60 процента от българите подкрепят по-строги санкции срещу Москва, а рейтингът на одобрение към Путин е намалял повече от наполовина до около 25 процента, откакто Русия нахлу в Украйна.
Когато правителството внесе резолюция в парламента миналата седмица, разрешаваща „военно-техническа помощ“ за Украйна, дори Социалистическата партия – БСП, дълго време твърд поддръжник на Русия, гласува в подкрепа. Единствената партия, която гласува против, беше „Възраждане“, националистическа организация, която организира редовни протести в подкрепа на инвазията на Русия.
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов призна, че спирането на руските доставки на газ за България не е било приятелски акт, но обясни, че разбира случващото се, тъй като България първа е започнала война срещу Русия с налагането на икономически санкции и експулсиране на дипломати.
Когато „Газпром“ внезапно прекъсна доставките за България в края на април, страната разчиташе на Русия за около 90 процента от природния газ, който консумира. Според българския премиер, Русия е направила сериозна грешка: „Ако най-зависимата от Русия страна с най-нисък БВП в ЕС може да си позволи да се изправи срещу Путин, всеки трябва да може да го направи“, каза той.