Унгария е замразила от началото на войната в Украйна до края на ноември руски активи на обща стойност 870 милиона евро
съобщи будапещенският „Непсава“, с позоваване на последния доклад на Европейската комисия. Досега се знаеше, че Будапеща е блокирала руски активи за едва 3 хиляди евро.
Към 25 ноември Унгария е замразила руски активи на стойност 870 милиона евро, или около 350 милиарда унгарски форинти. Това е значителна сума, дори в европейски мащаб, особено като се има предвид, че преди ноемврийския доклад Будапеща беше докладвала в Брюксел отнемането едва на 3300 евро – 1.2 милиона форинта, което изглеждаше смешно.
България, според данните на ЕК е замразила активи на Москва за 11,3 милиона евро, почти по-малко, отколокото правителството на Виктор Орбан. Най-голяма е сумата в Италия – 2.3 милиарда евро, 2.2 милиарда евро в Германия, 1.8 милиарда в Австрия, като сумата включва и беларуски активи. Според „Непсава“ зад отличните резултати на Будапеща и внезапния скок на обема замразени руски активи, може би, се крият преговорите на Унгария за разблокиране на европейските средства за страната. Общият размер на замразените в ЕС средства и капитали възлиза на 19 милиарда евро.
Заради войната срещу Украйна досега Европейският съюз е въвел наказателни мерки срещу 1241 лица и 118 организации, т.е. наредил е замразяването на активите им и им е наложил забрани за пътуване. Сред тях има политици, военни, бизнесмени и олигарси, както и пропагандисти на Кремъл. Държавите членки са длъжни да замразят активите на тези в списъка и да изпратят доклад за това до Европейската комисия, която ги насърчава да ускорят замразяването на активи и редовно да актуализират общата база данни по този въпрос.
В момента институциите на ЕС работят за създаване на възможност замразените средства да бъдат използвани за възстановяването на Украйна. Унгарските медии писаха през ноември, че адресната регистрация на син на ръководителя на Службата за външно разузнаване на Русия Сергей Наришкин е в Будапеща.
Заради политиката на Виктор Орбан мнозина от включените в санкционните списъци на ЕС и САЩ смятаха, че са в безопасност заедно с авоарите си в Унгария. Не само синът на Наришкин намери убежище в Будапеща. Будапещенец е и митрополит Иларион, известен като дясната ръка на московския патриарх Кирил, припомня „Непсава“.
В санкционния списък има и човек с унгарски връзки – депутатът от руската Държавна Дума Владимир Блоки, който попадна в списъка след като гласува в подкрепа на признаването на независимостта на анексираните от Москва украински региони. Преди това, се оказва, Блоки си е бил издействал разрешение за постоянно пребиваване в Унгария. Жителството си уредил чрез програмата за сетълмент облигации с помощта на Сбербанк и унгарска адвокатска кантора.
Анализаторите в Будапеща посочват, че на фона на отънелите дипломатически мисии на Русия в Западна Европа, в Унгария руските дипломати се увеличават. Само за една година броят им е нараснал с 30 процента.