Смъртността от коронавируса 2019-nCoV продължава да расте и броят на заболелите вече прехвърли 6000
Cвeтoвнaтa здpaвнa opгaнизaция вeчe въвeждa нoви мepĸи зa ĸoнтpoл нa eпидeмиятa, a yчeни oт Xoнĸoнг cъздaдoxa пъpвaтa вaĸcинa.
Baĸcинaтa oт Xoнĸoнг
Учeнитe oт yнивepcитeтa нa Xoнĸoнг oбявиxa, чe ca cъздaли вaĸcинa cpeщy ĸopoнaвиpyca 2019-nСоV, жepтви нa ĸoйтo вeчe ca 132 дyши. Meдицитe ca мoдифициpaли вaĸcинaтa cpeщy oбиĸнoвeния гpип ĸaтo ca дoбaвили ĸъм нeя чacт oт пoвъpxнocтния aнтигeн нa ĸopoнaвиpyca 2019-nСоV. Hoвaтa вaĸcинa би тpябвaлo дa зaщити xopaтa ĸaĸтo oт oбиĸнoвeния гpип, тaĸa и oт ĸитaйcĸия ĸopoнaвиpyc.
Но това, че ваксината е създадена съвсем не означава, че те ще може да се използва за защита на хората.
„Тестването на ваксината върху животни ще отнеме няколко месеца, а преди да започнат първите клинични изследвания и върху хора, ще мине около една година“ – заяви екипът.
Reuters съобщи, че австралийски учени са успели в лабораторни условия да отгледат новия коронавирус. Китайските учени също са създали 2019-nCoV в лабораторни условия, но засега са публикували само последователността на генома. Австралийските учени казаха още, че готовите опитни образци на 2019-nCoV ще бъдат представени на всички експертни лаборатории, които работят съвместно със Световната здравна организация. По този начин учените от целия свят ще могат да работят върху създаването на нови ваксини.
Заболелите от китайския коронавирус прехвърлиха 6000
Тази сутрин, сряда, 29 януари броят на заболелите от коронавируса достигна 6063 души. Само преди 24 часа техният брой бе около 4500. През изминалото денонощие от 2019-nCoV са починали 25 души и по този начин леталните изходи достигнаха 132 души. Всичките смъртни случаи са регистрирани на територията на Китай.
Освен в Китай коронавирусът 2019-nCoV се появи в още 15 държави, включително и първия случай в Обединените Арабски Емирства.
В края на вчерашния ден Световната здравна организация повиши риска от заразяване с 2019-nCoV от „умерен“ на „висок“. Към Китай се отправиха международни експерти, които ще помагат за справяне с епидемията.
Прекалено бързият ръст на заболелите, при това в целия свят, предизвиква сериозна загриженост. Коронавирусът лесно се предава от човек на човек. Неговият инкубационен период е 14 дни, като през това време заразеният е опасен за околните, дори и да не проявява каквито и да било симптоми на болестта.
Китай тества експериментално лечение
Засега подробностите за 2019-nCoV не са много и това затруднява разработването на подходящи ваксини и варианти за експресно лечение на пациентите. От днес в Китай започна изследването на препарати срещу СПИН с надеждата, че те ще могат да подтиснат активността на новия коронавирус.
Проверява се ефективността от използването на комбинация от лопинавир и ритонавир, които действат на същия фермент, който СПИН и коронавирусът използват за създаването на своите копия. Резултатите от това лечение ще бъдат обявени по-късно.
И още, учените от Хонконгския университет представиха компютърен модел, който прогнозира броят на инфектираните по време на пика на епидемията. Моделът показа, че може да има до 150 000 заразени на ден в рамките на един голям град. Очаква се пикът на епидемията да бъде през периода от февруари до месец май тази година.