Русия ще започне съдебна процедура, ако бъде обявена в дефолт от Запада, заяви в интервю за в. „Известия“ министърът на финансите Антон Силуанов
Цитиран от Франс прес. Той каза това, след като в събота страната беше поставена в „селективен“ дефолт от международната рейтингова агенция „Стандард енд Пуърс“ (Standard&Poor’s Global Ratings).
Силуанов изтъкна, че Москва ще отиде в съда, тъй като е взела всички необходими мерки, за да се увери, че инвеститорите получават плащанията си. Той допълни, че в съда ще бъдат представени платежните нареждания, потвърждаващи усилията да се плати както във валута, така и в рубли. Министърът не уточни към каква инстанция ще се обърне Русия.
Агенция „Стандард енд Пуърс“ понижи в събота оценката си за Русия по плащания в чужда валута до „селективен дефолт“ („SD“ – последна степен преди „дефолт“), след като миналата седмица Москва плати в рубли доларов дълг. Оценката за плащанията на Русия в рубли остава непроменена – CC (латински букви), т. е. спекулативно равнище с висока уязвимост.
По думите му страната се е опитала добросъвестно да плати на външните си кредитори чрез трансфер в чужда валута, но Западът нарочно води политика за създаване на изкуствен дефолт чрез всякакви средства.
„Ако срещу нашата страна се води икономическа и финансова война, длъжни сме да реагираме, като в същото време изпълняваме задълженията си“, допълни Силуанов.
Министърът посочи, че външният дълг на Русия е около 4,500 до 4,700 трилиона рубли (около 52 милиарда долара по сегашния курс) или 20 процента от общия дълг. Както всички страни, Русия взима заеми под форма на облигации, често в долари, и трябва редовно да плаща лихви и да връща капитал по тях. Дадена страна се смята в дефолт, когато не е в състояние да изпълнява ангажиментите си към своите кредитори. Но от миналия понеделник Вашингтон вече не разрешава на Русия да плаща дълга си в долари, държани в американски банки. Затова банка „Джей Пи Морган“ (JPMorgan) блокира плащане на Москва.
Руското министерство на финансите впоследствие обяви, че е платило в рубли дълг от 650 милиона долара с падеж към 4 април. Руската държава засега не иска да издава повече държавни облигации с оглед на икономическите санкции, наложени заради продължаващата война в Украйна, заяви Силуанов пред „Известия“, цитиран от ДПА.