Русия е на 48 часа от фалит и почти никой не е стреснат от последиците

Рейтингови агенции като S&P и Fitch вече понижиха рязко оценката си за задълженията на Русия до нива, на които дефолт изглежда неизбежен.

Няма условия Русия да прекрати погасяването на външните си задължения, освен ако това не бъде предизвикано изкуствено, заяви Кремъл в петък. Тежките санкции ограничават достъпа на Русия до ресурси и обслужване на дълг, което означава, че вече не е невъзможно Москва да спре да плаща на кредиторите си, заяви в неделя Кристалина Георгиева, управляващ директор на Международния валутен фонд.

При положение че централната банка на Русия е откъсната от близо половината от валутните и златните си резерви, очевидно Владимир Путин има проблем и с едни от първите контрамерки бяха прекъснати каналите за теглене от сметките и за износ на чуждестранна валута, а фирмите бяха задължени да продадат на държавата 80% от приходите си, които не са в рубли.

Почти четвърт век след като азиатската финансова криза от 1998 г. докара Руската федерация до невъзможност да плаща дълговете си, страната почти сигурно ще попадне в същата ситуация. Вече се обсъжда, че първата възможна дата е 15 април. Но любопитното е, че не се забелязва някакъв сериозен стрес както сред руските финансисти, така и в чужбина, макар да става дума за много милиарди долари.

 

Защо?

Една от причините е, че доста от лошите за Русия мерки (и реакциите на пазарите) вече минаха и предстоящото рухване на доходите на руснаците ще се случи не заради дефолта на държавата. Това, че тя няма да върне на някого пари, е по-скоро периферен проблем в сравнение с това, което се стоварва върху икономиката заради действията на Путин. Той направи руската икономика политически токсична за чужденците, вкара страната в глобална изолация с практически тотално отсъствие на чуждестранни инвестиции и предстоящо пагубно технологично изоставане.В интервюто за предаването Face the Nation на американската телевизионна мрежа CBS Кристалина Георгиева бе попитана дали от това може да последва финансова криза по света. „Засега не“, отвърна тя и обясни, че макар да предстои намаляване на прогнозата на МВФ за икономически растеж на световната икономика, 2022 г. все пак ще остане година на растеж.

Не и за Русия. Ефектът от санкциите ще е много тежък и ще последва дълбока рецесия тази година, каза Георгиева. Анализатори говорят през последната седмица за свиване на руската икономика с повече от 12 процента. Войната в Украйна ще се отрази и на съседните държави – особено на тези от бившия СССР, тясно обвързани с Русия и енергийните доставки от нея – но и посрещащите в Централна Европа най-голямата бежанска вълна в Европа от Втората световна война насам, допълни ръководителката на МВФ.

Русия дължи на чуждестранни банки около 120 млрд. долара, което не е незначителна сума, но не е достатъчно голяма, за да разтърси световната финансова система, допълни тя.

Кога се заговори за спиране на плащанията

За спиране на плащанията се заговори на 5 март, когато Путин подписа указ за временен режим за външните плащания. То позволява валутни заеми към банки от „неприятелски държави“ (България е сред тях) да се погасяват в рубли чрез специални сметки в руските банки. Финансовото министерство все още може да изплаща дълг във валута, но указът му позволява да не го прави.

Дефолт е когато взелият заем не изпълни задълженията по връщането му – както по лихвата, така и по главницата – своевременно и в пълен обем в същата валута, в която са поети дълговите задължения. Обръщането на валутен дълг в рубли ще означава неминуемо спиране на плащанията (imminent default).
  • Първата ключова дата е 16 март, защото тогава трябва да изплати около 117 млн. долара по облигации с падеж през 2023 и 2043 г., посочи „Блумбърг“. За тези емисии в чуждестранна валута няма възможност плащанията да са в рубли. Ако Москва пропусне това плащане, има 30 дни (до 15 април) да го направи. При отказ да плати в средата на следващия месец следва официално обявяване на дефолт.
  • Междувременно техническа невъзможност да се върне заем от държавата може да обяви и московската борса, а класически дефолт да последва в рамките на 10 дни след това. Само че московската борса не работи от началото на инвазията в Украйна и няма да отвори за търговия и през цялата настояща седмица до 18 март.
  • На 31 март идва погасяване по друго задължение от 359 млн. долара по еврооблигации с падеж 2030 г.
  • А на 4 април Русия трябва да върне 2 млрд. долара главница по еврооблигации, напомня „Ройтерс“.

За плащанията няма технически пречки, защото от санкциите е направено изключение за приемане на плащания от руски държавни структури като централната банка, суверенния фонд на Русия и министерството на финансите в Москва.

Какво казват анализаторите

Александър Кудрин от московската банка „Атон“ казва пред изданието The Bell, че в момента теоретично има възможности да се избегне пропускане на плащане. Но ако това се случи, кредиторите се обръщат към съда, той формално да обяви Русия в невъзможност да изпълнява задълженията си и да удовлетвори исковете на ищците да си приберат дължимото от замразени руски държавни активи зад граница. Това включва и злато на централната Банк России.

Чуждестранна валута и златни кюлчета Русия има и за покриване на дължимите лихви. По данни от 1 януари 2022 г. нерезиденти са притежавали около 20 млрд. долара руски държавен дълг. Статистиката към 30 юни миналата година показва, че парализирани може да са до 380 млрд. долара на централната банка.

Собствениците на руски дългови книжа опитват да се отърват от тях вече трета седмица, но никой не ги иска. Преди дни облигациите за погасяване през 2023 г. бяха паднали под 30% от номинала и Morgan Stanley не изключваше да се обезценят и под 10% до нива, познати при страни като Венецуела и Ливан. Според индекс на „Блумбърг“ поевтиняването на руския дълг от началото на годината е около 90%.

В контекста на това, че Русия има с какво да плаща, но то е недостъпно, предстоящ дефолт има по-скоро политически характер, а не е резултат на лоша бюджетна политика или глобална криза. Прекратено погасяване на дълг ще се подреди като още един фактор на икономическо противостоене на Запада – до тежкия удар по търговските отношения, вътрешни и външни ограничения за движение на капитала и други санкции и контрасанкции.

Според един от събеседниците на The Bell евентуален дефолт през 2022 г. ще има неутрален ефект за приходите и разходите на бюджета, защото финансовите ресурси на страната не зависят чак в такава степен от него. Дългосрочните последици, т.е. в следващите десетилетия, ще са, че за руските държава и компании взимането на чуждестранни заеми вече ще е по-скъпо. Междувременно може някои „приятелски“ на Русия страни да се възползват от рязко обезценения руски дълг и да го купят – не от икономически съображения, а като „специална инвестиционна операция“.

Олег Буклемишев, бивш служител в администрацията и настоящ преподавател в Московския държавен университет, също казва за изданието „Медуза“, че се случват по-ужасни неща от отказа да се погасява дълг. Според него то е част от цялата кампания на Кремъл за скъсване с международни институции и „би било странно да обявиш война едва ли не на целия свят и да продължаваш да плащаш на тези, с които си в толкова напрегнати отношения“.

Запитан дали сегашната ситуация прилича на 90-те години на миналия век или на фалита от 1918 г. след болшевишката революция, той отговаря, че преди малко повече от век са смятали, че това е само временно положение и скоро ще приключи. „Сега такъв директен изход от ситуацията няма и съответно не е ясно как всичко ще се развива и урежда. Има различни мнения, но аз смятам, че всичко няма да е много продължително, но ще е много болезнено. А последиците ще трябва да разчистваме цял живот.“

По думите му дефолтът от 1998 г. е изглеждал драматичен, но е бил преодолян сравнително бързо заради запазения пазар, пазарни отношения, хора, мотивирани да работят за себе си и страната си… Докато сега е ясно, че ситуацията все някога ще приключи, но не е ясно кога. „Не виждам откъде ще се намери такова настроение и оптимизъм, които да ни позволят да продължим напред и да се измъкваме изпод отломките. Невъзможно е руската икономика да се възстанови без коренна промяна и трансформация на всичко, случващо се в страната.“

Буклемишев не си прави илюзии и какво ще е по принцип отношението към Русия. В най-вероятния случай всеки, който си пълни колата с руско гориво в Европа, няма как да не се сеща за развалините на Харков.

„Но няма да има никакви целувки, прегръдки и приемане в дружното семейство на народите. В най-лошия случай страната ще крета в задния двор на света, който ще ѝ отпуска хуманитарна помощ или нещо, за да не рухне съвсем инфраструктурата и да започнат да падат самолетите.“

Източник: Дневник



Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Copy link