Петър Велков: Скокът на заболелите у нас е и заради децата

Наблюдава се скок на заболелите с COVID-19 у нас и броя на хоспитализираните.

Според математикът Петър Велков това се дължи на отварянето на училищата.

„Ръстът на заболеваемост при децата в момента е най-голям, въпреки че нямаме масово тестване при тях. От този ръст следва и ръстът при другите възрастови групи“, обясни пред Нова тв специалистът. Той цитира графика, която показва данните след отварянето на училищата.

По думите му, след два инкубационни периода, които имаме от отварянето на началните училища, вече виждаме резултатите от това. „Реално ние нищо друго не сме отворили и увеличаването на заболелите е след отваряне на училищата и неспазването на мерките – препълнени магазини в моловете, маски под носовете, а във фитнес залите запълване на повече от 30% от капацитета“, уточни Велков и допълни, че не е важно просто да отворим, а как да го направим.

Според математика, разхлабването на мерките трябва да бъде съпроводено с тестване. Велков даде за пример Австрия, където се планира тестване на учениците в присъствена форма два пъти седмично. Петър Велков обясни, че става въпрос за бърз антигенен тест, който не само че е безплатен, но и е безболезнен метод, което е важно при децата. В Австрия продължава и вечерния час, допълни той.

„Ние, в България, не тестваме децата. А някои от тях го карат безсимптомно. В училищата вкарваме 200 000 деца обратно. Те имат близки, което значи, че говорим за връзка между над 600 хиляди души“, добави математикът.

Той е на мнение, че обществото „тика системата към ново затваряне„, тъй като заедно с училищата, врати отварят моловете и фитнесите. Това, в комбинация с неспазването на мерките, ще предизвика нов скок в броя на заразените.

„Работодателите с право негодуват, че нямат подпомагане от държавата, но сега вместо да спазват правилата, да гарантират, че гражданите ще ги спазват, вървим към ново затваряне“.

„Предната седмица беше първата от 9 насам, в които отчитаме ръст на новозаразените. Тази седмица отново има по-високи нива. Ние вече сме в момент на растеж и това се случва в началото на отваряне на мерките“, подчерта Велков.

Според него решенията трябва да се взимат по-рано, а анализ да се прави на база седмични данни, а не на по-дълъг период. „Трябва да взимаме решенията при този вариант, защото нещата се осигуряват на дни, а не на седмици“, категоричен бе математикът.



Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Copy link