От утре с маска на плажа на Миконос и Халкидики

Нови драстични ограничителни мерки въвежда гръцката държава, след като в последните дни новите случаи на КОВД-19 там нараснаха значително.

От петък маските ще бъдат задължителни навсякъде на популярния сред българите полуостров Халкидики, както и на о-в Миконос, докъдето „Уиз еър“ наскоро откри редовна линия от София.

Досега маски се изискваха само в закрити обществени пространства. Новата заповед на зам.-министъра на гражданската защита Никос Хардаляс гласи „на закрито и открито“. В ресторантите се забранява сядането на маса на повече от 4 души или шест, ако са от едно семейство. Засега обхватът на мерките е 10 дни.

Генералният секретариат за гражданска защита в южната ни съседка съобщи, че Румъния, България, Сърбия, Албания и Швеция водят класацията по най-голям брой положителни случаи на КОВИД-19, открити в Гърция. От 1 юли до 16 август 615 посетители в Гърция са регистрирани с коронавирус, от които 364 при тестове на летищата, 234 на сухопътните граници и 17 в пристанищата. От тези 615 заразени 88 са от Румъния, 86 от България, 80 от Сърбия, 63 от Албания и 29 от Швеция.

Задължителните PCR тестове за български туристи бяха въведени в средата на юли, така че вероятно става дума за сезонни работници или регистрирани в началото на юли вирусоносители.

Хардаляс заяви, че увеличението на положителните случаи на коронавирус в страната не се дължи на туризма, тъй като от общия брой на заразените от 1 юли 17% са сред туристите в Гърция, а останалите 83 процента са местни случаи. Въпреки това новите ограничителни мерки, които преди няколко дни вече обхванаха и островите Парос и Антипарос, както и столичната област Атика, удрят пряко върху туристическия бизнес. За останалите региони засега маските остават задължителни само в закрити обществени пространства.

Междувременно у нас концесионери на плажове поискаха да могат осигуряват водни спасители за безстопанствени ивици в непосредствена близост до техните плажове.

Предложението им е породено от последните инциденти, при които летовници се удавиха в морето, докато са на неохраняеми плажове, а само на стотина метра се е намирал последният спасителен пост в охранявана зона, съобщава Нова телевизия. Спасителите обясняват, че ако получат сигнал от съседен плаж, биха могли да процедират по два начина – да реагират по вода и по суша.

При разстояние от 500 метра спасителите биха достигнали до мястото за около минута и половина. „Предстои да обсъдим идеята с Министерството на туризма. Смятаме, че можем да бъдем полезни и при такива случаи. Те трябва да решат дали има резон в нашето предложение“, казва концесионерът Николай Димитров.



Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Copy link