Лондон дава по 500 британски лири на заразени с COVID-19 хора, които спазват карантината

Планът идва след проучване, което установява, че само 17% от хората със симптоми отиват на тест поради страх

Докато броят на смъртните случаи и на инфекциите с COVID-19 нараства силно в Обединеното кралство, правителството обмисля еднократно плащане в размер на 500 британски лири, за да накара онези, които имат положителни тестове за коронавирус, да се изолират вкъщи и да не излизат на улицата.

Планът е възникнал, след като анкета на британския кабинет е показала, че едва 17% от хората със симптоми отиват да се тестват поради страх, че положителен резултат ще застраши работните им места и финансовото им състояние, съобщава в петък в-к „Гардиън“ (Guardian), цитирайки изтекъл в медийното пространство политически документ

Въпреки че Обединеното кралство е изправено пред COVIDситуация която е поне толкова лоша, колкото през миналия март, данните за мобилност показват, че британците продължават да се движат въпреки ограниченията.

 

Плащането на хората за самоизолация може да струва на правителството до 453 милиона британски лири на седмица, което е 12 пъти повече от цената на сегашните помощни схеми за плащане, се казва още в документа, цитиран от „Гардиън“. Правителството също така иска да овласти полицията да проследява нарушителите на карантината, като предоставя статистически данни от здравеопазването.

През миналия септември правителството въведе 500 паунда за издръжка на тези, които ще загубят доходи, след като им бъде наредено да се карантинират. Схемата е достъпна само за работещите, при обезщетения, при ниски доходи или при хора, изправени пред перспективата за финансови затруднения поради самоизолация. Опозиционната Лейбъристка партия обаче твърди, че три четвърти от заявленията за подобни плащания са били отхвърлени между месеците октомври и декември.

Новото предложение, което се разглежда от британските министри, ще включва всеки в страната, който има положителен тест за COVID-19.

„Желанието да се избегне карантина сега е най-съобщаваната основна пречка пред заявяването на COVID тест“, посочиха авторите на документа от Министерството на здравеопазването, според Sky News. Те добавиха, че едва един на всеки четири човека се самоизолира за целия 10-дневен период, докато 15% продължават да ходят на работа въпреки забраната.

Сред другите възможности, които правителството обмисля, са еднократна сума за онези, които са положителни за коронавирус и не могат да работят от вкъщи, на обща стойност до 244 милиона британски лири седмично, или плащане на тези, които печелят под 26 495 британски лири годишно или получават обезщетения, като общата стойност на такъв вид помощ би достигнал 122 милиона паунда на седмица.

Министърът на екологията Джордж Юстис заяви, че е „голямо предизвикателно“ за някои хора да се самоизолират, ако имат финансови затруднения и трябва да продължат да работят. „Трябва да обмислим всякакви политики, за да сме сигурни, че хората спазват правилата, имат възможност да спазват правилата и по този начин намаляваме степента на заразяване“, каза той за Би Би Си.

В четвъртък вътрешният министър Прити Пател обяви нова глоба от 800 британски лири за тези, които присъстват на домашни партита, като тази санкция се удвоява за повторно нарушение до максимум 6 400 британски лири.

В британската преса също така се съобщава, че правителството не изключва и възможността за удължаването на настоящия локдаун до лятото. На въпрос дали локдаунът може да се наложи да бъде удължено до лятото, министър-председателят Борис Джонсън не изключи подобен ход, като предупреди, че новият вариант на коронавирус е по-заразен. Той добави, че „несъмнено предстоят няколко трудни седмици“.

Отделно лидерите на Европейския съюз, които се срещнаха чрез видеоконференция в четвъртък, не можаха да се споразумеят дали да затворят отново границите между страните, но призоваха хората да избягват пътуванията в Европа, доколкото е възможно.

Те посочиха конкретни опасения относно новите варианти на COVID-19, като този, открит за пръв път в Обединеното кралство, който предизвика силна вълна от заразени с коронавирус. Няколко страни налагат по-строги мерки и локдауни, като Франция затваря всички барове и ресторанти поне до февруари и налага вечер час в 18:00ч. за цялата страна, докато немските власти се договориха да удължи действащия локдаун поне до 14-и февруари.



Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Copy link