„До момента, в който Конституционният съд не се произнесе, актовете, които е подписвал Кирил Петков, са валидни.
За периода от май до август министърът е издал доста актове и е участвал в такива, които са приети от Министерския съвет“. Това заяви експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. д-р Наталия Киселова пред Нова НЮЗ.
„Актовете с преки последици ще бъдат нищожни, а другите ще се оспорват поотделно, ако се окаже, че Кирил Петков е бил с двойно гражданство. Смяната на ръководството на ББР може да бъде оспорвано, тъй като пред КС е оспорван указът на президента. Търговски дружества и лица могат да си търсят правата и интересите им. Имаме подобен случай в Русе. На 200 двойки им се наложи да сключат наново брак, защото лицето, което ги е венчало, нямаше пълномощията. Това се случи преди десетилетие. Въпросът с Кирил Петков още не е решен и всеки се опитва да дава препоръки на Конституционния съд“, коментира тя.
Аз давам няколко предварителни отговора на въпроси, за да може да разбере, че има знак на равенство между служебен и редовен кабинет. Че членовете трябва да имат българско гражданство. От КС вече зависи дали няма да има разширено тълкувание. Президентът Румен Радев няма ресурсите да знае дали едно лице, което назначава, има двойно гражданство. Според мен държавният глава не е знаел и е било задължение на Кирил Петков да го информира.
Възможно е Кирил Петков да бъде подведен под съдебна отговорност. При положение, че има чисто съдебно минало, не вярвам да има тежки последствия. Като кандидат за депутат обаче Кирил Петков ще има имунитет, който може да му бъде снет от ЦИК. Според мен КС, ако не е събрал достатъчно доказателства, ще си даде още време и може да излезе с решение дори и след изборите“, каза още доц. Киселова.
super