НАТО вече не е ограничен от предишните си ангажименти да не разполага свои военни сили в Източна Европа
съобщи заместник-генералният секретар Мирча Джоана, цитиран от Франс прес.
По неговите думи Москва сама е „анулирала съдържанието“ на Основополагащия акт между Русия и НАТО, подписан през 1997 г., атакувайки Украйна и прекратявайки диалога с алианса.
Според подписания през 1997 г. договор двете страни се съгласяват да работят за „предотвратяване на каквато и да е потенциално застрашаваща концентрация на конвенционални сили“ в серия от райони, сред които Източна и Централна Европа.
„Те (руските политици – б.р.) взеха решения, поеха ангажимент да не проявяват агресия срещу своите съседи, което правят в момента, и да провеждат редовни консултации с НАТО – което не правят.“
„Мисля, че всъщност този Основополагащ акт по същество не функционира заради Русия,“ добави още Джоана.
Според него Кремъл се е отказал от условията в споразумението отпреди 25 години:
„Сега нямаме ограничения за това да изградим стабилна позиция на източния фланг и да гарантираме, че всеки квадратен инч от територията на НАТО е защитен от член 5 и нашите съюзници.“
Въпросният чл. 5 на Вашингтонския договор гласи, че нападението срещу една или няколко от държавите членки се счита за атака срещу всички. Досега той е бил активиран веднъж – в отговор на терористичните атаки от 11 септември в САЩ през 2001 година.
Джоана не разкри детайли за планирано разположение на сили по източния фланг на НАТО,, но каза, че очаква „стабилно, гъвкаво и устойчиво присъствие“.
През 2017 година НАТО разположи многонационални тактически формирования в балтийските страни и Полша с цел да възпира агресията на Русия, а след началото на инвазията в Украйна изпрати подкрепления към този фронт.