ВМА отстрани от длъжност доктора убил кучето Мая

Военно-медицинската академия (ВМА) взема решението за уволнение на д-р Ненад Цоневски

След като бе разобличен като човека, който умишлено е прегазил кучето Мая в столичния квартал „Разсадника“. Новината за уволняването е потвърдена от източници от ръководството на болницата и предстои да бъде обявена официално.

Младият хирург, който е на 29 години и идва от Северна Македония, се ползвал с протекции при назначаването в болницата преди около година, твърдят запознати.

Колегите му във ВМА настоявали той да бъде отстранен веднага след инцидента, но началството първоначално отказвало, защото „няма да уволняват хора заради призиви във Фейсбук“. След като обаче общественото недоволство ескалира, включително и протести пред болницата, се стигнало до решението за освобождаването му, подписано лично от началника на ВМА генерал-майор Венцислав Мутафчийски.

Д-р Цоневски твърдял пред колегите си, че е прегазил кучето Мая „по невнимание“, защото не я видял, докато бързал за животоспасяваща операция. Впоследствие обаче подал сигнал срещу съсед, който го заплашил заради инцидента. Той изтрил профилите си в социалните мрежи и напуснал спешно наетото жилище.

  Рекордно поскъпване на цените на водата в Кърджали

Кучето Мая, известно в квартала от около 14 години, е описвано като „изключително умно и дружелюбно“ животно, което никога не е било агресивно към хората. Жителите на района разказват, че то прекарвало дните си на улицата и било добре познато и обичано от всички. Инцидентът с умишлено прегазването предизвика силен обществен гняв и жалби по чл. 325б от Наказателния кодекс за жестокост към животни.

Видео от охранителни камери показва как лекарят преминава през спящото куче без да направи опит да го избегне. Свидетелите описват действията му като брутални и настояват виновникът да бъде изправен пред пълната строгост на закона. Настоява се и за проверка дали той е годен да упражнява медицинска професия след този случай, който сериозно уронва престижа на ВМА и медицинската общност.

  Рекордно поскъпване на цените на водата в Кърджали

Цитат от очевидка: „Мая беше душичка, изключително умно и дружелюбно куче, което никога не е направило зло на никого.“

Реакциите в социалните мрежи също са бурни, като хиляди граждани поискаха справедливост за Мая и подкрепиха решението за уволнението на доктора.