Тези нови разкрития бяха направени по време на подновения процес в Централния наказателен съд в Лондон
Българската шпионска група, действаща във Великобритания, е разполагала с високотехнологичен арсенал за хакване и наблюдение, включително оборудване на стойност стотици хиляди британски паунда.
Орлин Русев, сочен за ръководител на групата, е обитавал малък семеен хотел в Норфолк, където три от стаите са били превърнати в технологичен център за наблюдение. Русев често се е сравнявал с героя Q от поредицата за Джеймс Бонд – гениалния изобретател, създаващ шпионски „джаджи“.
Сред намерените устройства е „IMSI grabber“ на стойност £120 000, способен да прихваща мобилни номера и да хаква смартфони. Устройството е било модифицирано за работа с батерия и Wi-Fi интерфейс, позволявайки дистанционно управление. Други открити устройства включват подслушвател, скрит в компютърна мишка, и принтери, използвани за изготвяне на фалшиви документи за самоличност.
Прокуратурата твърди, че петимата българи в мрежата са работили в оперативна шпионска клетка за руските служби за сигурност, извършвайки наблюдение, използвайки фалшиви самоличности и високи технологии, и изготвяйки подробни доклади в замяна на значителни парични суми. Предполага се, че българите са били вербувани от Ян Марсалек, избягалия в Русия бивш шеф на германската компания Wirecard.
Русев се е признал за виновен в ръководене на шпионска мрежа, но останалите трима обвиняеми, включително Катрин Иванова и Бисер Джамбазов, отричат участието си. В апартамента на Иванова и Джамбазов в Северен Лондон са намерени микро камери, камера, скрита в бутилка от кока-кола, и микро SD карта, поставена в плюшена играчка от „Миньоните“.
Според английските прокурори групата е планирала да използва апаратурата около американската военна база в Щутгарт, Германия, с цел събиране на данни от телефоните на украински военнослужещи, обучавани за работа с ракетни системи Patriot.